Bir Organizasyona Katıldığınızda Network Kazanmak İçin Yapmanız Gereken 8 Önemli Madde

Kendi işinizi yapın ya da bir şirketin elamanı olun, ne farkeder. İş hayatınız için mutlaka gerekli olan networking için bir organizasyona ya da toplantıya katıldınız. Organizasyon esnasında ya da bittikten sonra yapmanız gereken bazı temel gereksinimler olacaktır. İşte bunlardan bazıları:

1.Organizasyon öncesi network oluşturacağınız metaryalleri kontrol edin:

Bir toplantıya katılmak için yapmanız gereken bazı hazırlıklar olacaktır. Bunlar kartvizitleriniz, notlarınız, not almanız için gerekli olan şeyler vs. Bir toplantıda size kartını bir nedenden dolayı veremeyen kişi hakkında siz ne düşünüyorsunuz?

2.Web sitenizi kontrol edin:

Bir organizasyona katılacaksanız ve online ortamda varsanız, mutlaka toplantı öncesi websitelerinizi vs. mutlaka kontrol edin. Hayatımda ilk kez websitemi bir toplantı halindeyken açtığımda çalışmadığını gördüğümde çok utanmıştım. Böyle durumlar hep olur ve tam o ana denk gelir ve bunlar maalesef online ortamın cilveleridir.

3.Eski yöntemlere çok bağımlı kalmayın, yeniliğe açık kalan:

LinkedIn, Twitter, Facebook gibi artık popüler olan sosyal ağlarınızı profesyonel olarak öne çıkarın. Mesela LinkedIn’den kontaklarınıza ekleyin, ya da Facebook sayfalarınızı önerin ya da karşı tarafın sayfalarını inceleyerek beğenin. Mesela artık hemen hemen her toplantımın öncesi ya da sonrasında network olabilecek kişilerin ya da şirketlerin sosyal ağlarda neler yaptıklarına mutlaka bakıyorum. Şimdiye kadar aldığım yorumlar da hep olumlu yönde ve bu insanların hoşuna gidiyor.

4.Sizin tanıdığınız ama birbirini tanımayan 2 insanı siz tanıştırın:

Beraber iş yapın ya da yapmayın ama bir organizasyona katıldığınızda mutlaka sizin tanıdığınız ama birbirini tanımayan en az iki kişiyi tanıştırın. İnsanlar yeni tanıştığı kişiyi her dokunduğunda sizi hatırlayacaktır. Bu da sizin istemsiz olarak sürekli hatırlanmanız ve akılda kalmanız demektir.

5.Yeni tanıştığınız kişilere potansiyel iş birliği yapabilecek kişileri yönlendirin:

Birbiriyle iş yapma potansiyeli olabilecek kişileri siz referans vererek onlar arasında iş birliği olanağı yaratabilirsiniz. Bunun size direk bir katkısı gözükmeyebilir ama win-win durumunun olduğu bir yerde mutlaka size de bir parmak bal ihtimali mümkündür.

6.Mümkünse organizasyon sahibine teşekkür edin:

Eğer mümkünse, tanıyın ya da tanımayın (ki eğer tanışmıyorsanız bu sizin için bir tanışma fırsatı olacaktır) organizasyon sahibine fazla zamanını almadan teşekkürlerinizi iletin.

7.Organizasyon bittikten sonra en geç 24 saat içersinde bir e-mail gönderin:

Yeni tanıştığınız ve kartvizitlerini aldığınız insanlara 24 saat içersinde bir e-mail mutlaka gönderin. Bu gönderdiğiniz e-mail kısa bir şablon bile olabilir ya da çok yakında daha detaylı bir e-mail göndereceğinizi belirten bir e-mail bile olabilir. Ama hemen harekete geçtiğinizin büyük bir göstergesidir.

8.Mutlaka deneyimlerinizi not alın:

Büyük çapta başarılı diyebileceğimiz iş adamlarının emekli olduklarında ilk yaptıkları iş; hatıratlarını ve deneyimlerini kitap haline getirip iş dünyasıyla paylaşmalarıdır. İnsanların bir anda 35-40 senesini yazması ya da hatılaması pek mümkün değildir. Ama günü gününe olmasa bile insanların yaptıklarını, yapamadıklarını, kazandıklarını, kaybettiklerini kısacası deneyimlerini not alması kendisi için mükemmel bir geçmiş haritasıdır. Arkasından gelenlere de mutlaka yol gösterecektir.

Leave a Comment

shared on wplocker.com